Jak prawidłowo obcinać paznokcie

15 listopada 2021
ORTOSOVA_10_10_2021-2.jpg

Wbrew pozorom obcinanie paznokci, szczególnie u stóp, nie jest takie proste jak się wydaje. Szczególnie bardzo ważny jest kształt paznokci u nóg, gdyż nieprawidłowe ich obcinanie skutkuje nie tylko nieestetycznym wyglądem stóp, lecz także, może wywołać bolesny i trudny do usunięcia problem zdrowotny jakim są wrastające paznokcie.

Dlatego też warto wiedzieć jak obcinać paznokcie u nóg, aby zaoszczędzić sobie przykrych dolegliwości. Należy przestrzegać zasady, aby zawsze obcinać paznokcie u nóg na prosto. Prawidłowe obcinanie paznokci u nóg, to obcinanie wzdłuż naturalnego brzegu paznokcia, równolegle do łożyska paznokcia. Nie należy obcinać ani zaokrąglać boków. Zasada ta wynika z faktu, że paznokcie u nóg rosną w kierunku cięcia. Jeśli obetniemy paznokcie na prosto, będą one rosły prosto.

Jeśli zaś obetniemy paznokcie po bokach lub w kształcie łuku, będą rosły w bok i mogą wrosnąć w tkankę. Paznokci u nóg nie należy obcinać zbyt krótko, gdyż łatwo wtedy o drobne skaleczenia. Często też zadajemy sobie pytanie czy paznokcie obcinać nożyczkami czy też spiłować przy pomocy pilnika. Najlepiej jest piłować paznokcie pilnikiem. Jeśli jednak chcemy obcinać paznokcie nożyczkami, dobrze jest później wygładzić ich brzegi pilnikiem.. Najlepiej skracać paznokcie u nóg raz na tydzień. Jeżeli zauważymy wrastające paznokcie, należy udać się do podologa, który rozpocznie właściwą terapię.

O nas

logo-white-footer

Zapraszamy do Kliniki Biomechaniki i Podologii ORTOSOVA. Dzięki najnowszej technologii, nowoczesnym metodom leczenia i pielęgnacji nasza doświadczona i wyspecjalizowana kadra zajmie się Państwa zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Scroll Up
Mini Cart 0

Twój koszyk jest pusty.