JAK WŁAŚCIWIE ZADBAĆ O STOPY DZIECKA? część 2

12 lipca 2021
d2-1200x1200.jpg

Niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja paznokci u dziecka. Paznokcie powiiny być obcinane prosto zgodnie z ich fizjologicznym kształtem, bez zaokrąglania ich brzegów, niezbyt krótko, aby nie podrażnić delikatnego naskórka.

Pielęgnacja i podologia stóp dziecka.

Paznokcie dziecka

Niezwykle ważna jest właściwa pielęgnacja paznokci u dziecka. Paznokcie powiiny być obcinane prosto zgodnie z ich fizjologicznym kształtem, bez zaokrąglania ich brzegów, niezbyt krótko, aby nie podrażnić delikatnego naskórka. Powinno się wyeliminować wszelkie obciskające skarpetki czy buciki, aby nie przyczyniać się do wrastania paznokci i dolegliwości bólowych. Czasami bywa , że interwencji podologicznej wymagają nawet malutkie dzieci, które urodziły się z wrodzonym specyficznym kształtem paznokci tzw. paznokieć łyżeczkowaty. Pierwsze obciącie paznokci u niemowlaka powinno nastąpić w okolicach 4 tygodnia życia.

Paznokci u dziecka nie należy piłować oraz nie należy obcinać ich po kąpieli, bo są zbyt miękkie i można je szybko uszkodzić. Natłuszczanie i nawilżanie stóp oraz paznokci również stanowi istotny aspekt w ich pielęgnacji.

Brodawki u dziecka

Jako że dziecko nie posiada jeszcze stabilnego układu odpornościowego może być również narażone na działanie różnych typów wirusa HPV, który powoduje powstawanie brodawek i kurzajek, często mylonych niesłusznie przez rodziców z odciskami.

W przypadku zauważenia zmian tego typu należy natychmiast skonsultować się z podologiem lub dermatologiem. Zmiany w postaci kurzajek czy brodawek są usuwane przy pomocy krioterapii (zamrożenia), lasera bądź elektrokoagulacji (usuwania prądem), a ich zaniedbanie przyczynia się do ich rozmnażania i zarażenia innych członków rodziny.

Grzybica u dziecka

Choć ta dolegliwość nie jest powszechna u dzieci to jednak możemy się z nią spotkać. Pojawić się może szczególnie przy nadpotliwości, skaleczeniach stóp, czy długotrwałej kuracji antybiotykowej. Niezmiernie ważne jest utrzymanie również suchych stóp u dziecka (kontrola nadpotlowości) oraz ich dokładne osuszanie po kąpieli. Należy szczególnie uważać na nią u dzieci uczęszczających np. na basen.

Ćwiczenia stóp u dzieci.

Dobrze jest pobudzać funkcjonowanie stóp dziecka, zabawą w formie ćwiczeń.

  • Dziecko zbiera palcami stóp rozrzucone przed nim kolorowe kulki do pojemniczka
  • Dziecko zdejmuje skarpetki ze stóp bez użycia rąk
  • Dziecko roluje rozłożony na podłodze ręcznik
  • Dziecko spaceruje po specjalnej macie z imitacją różnych powierzchni
  • Dziecko maluje obrazki stopami

Idealną motywacją dziecka do wykonywania ćwiczeń jest nagradzanie 

Profilaktyka i leczenie.

Kiedy dziecko osiągnie wiek 6 lat możemy zastosować profilaktycznie wkładki ortopedyczne. Wkładki takie powinny być dynamiczne, czyli wspierać funkcje biomechaniczne stopy w każdej fazie cyklu chodu oraz zachować odpowiednią twardość (ani żelowe, ani zbyt miękkie nie są odpowiednie). Wkładki dynamiczne powinny wspierać funkcje biomechaniczne stopy, korygować oś ruchomości kończyn oraz stabilizować i amortyzować stopę kierunkowo.

Jeżeli lekarz stwierdzi u dziecka utrwaloną koślawość kończyn dolnych lub utrwalone płaskostopie poza ćwiczeniami, rehabilitacją również można zastosować wyspecjalizowane dynamiczne wkładki, które poprzez właściwe ustawienie stopy i przywrócenie jej neutralnej osi korygują trójpłaszczyznowy ruch stawu skokowego, przyczyniają się do przywrócenia prawidłowego ustawienia kończyn i stóp, łagodząc przy tym dolegliowści bólowe.

Obserwuj i koryguj.

Znając etapy rozwoju stóp u dzieci i możliwe występowanie anomalii możemy stwierdzić, ze właściwą formą dbania o stopy dziecka jest ich obserwacja i pozwolenie na ich naturalny rozwój oraz w razie zauważenia jakichkolwiek niepokojących sygnałów natychmiastowa konsultacja z ortopedą czy podologiem. Zaniedbania w okresie niemowlęcym odzwierciedlają się w późniejszym rozwoju dziecka, a niedopatrzenia w okresie młodzieńczym często kończą sie deformacjami i nieprzyjemnymi dolegliowściami w dorosłym życiu.

Pamiętajmy, to stopy niosą nas przez całe życie, warto poświęcić im dużo więcej uwagi.

O nas

logo-white-footer

Zapraszamy do Kliniki Biomechaniki i Podologii ORTOSOVA. Dzięki najnowszej technologii, nowoczesnym metodom leczenia i pielęgnacji nasza doświadczona i wyspecjalizowana kadra zajmie się Państwa zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Scroll Up
Mini Cart 0

Twój koszyk jest pusty.