Rehabilitacja po COVID – 19

19 kwietnia 2021
ORTO_COVID.jpg

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce jest już około 2,2 miliona ozdrowieńców, którzy przebyli Covid – 19. Wyzdrowienie w tym przypadku oznacza pokonanie wirusa, nie odnosi się jednak do zażegnania powikłań pochorobowych. Wielu osobom z tej grupy dokuczają problemy oddechowe, większa męczliwość i ogólne osłabienie. Naprzeciw tym trudnościom wychodzi fizjoterapia wspomagająca powrót do pełni zdrowia.

– „Pocovidovi” pacjenci, z którymi pracujemy skarżą się najczęściej na senność, płytki oddech oraz problemy z codziennymi aktywnościami, np. wejściem po schodach czy noszeniem zakupów. W badaniach ich wzorców oddechowych stwierdzamy zazwyczaj niestety wiele nieprawidłowości oraz złe nawyki, przez które mięśnie nie otrzymują wystarczająco dużo tlenu, co skutkuje szybkim zmęczeniem. Podczas pracy z pacjentami skupiamy się, przede wszystkim, na edukowaniu, ćwiczeniach oraz terapii manualnej – komentuje Maksymilian Karczewski, mgr fizjoterapii z kliniki Ortosova.

Kompleksowe podejście do problemu skutkuje zauważalną poprawą w codziennym funkcjonowaniu. Dzięki terapii poprawia się często rozregulowany po chorobie sposób oddychania. Edukacja, terapia manualna i ćwiczenia oddechowe to główne filary postępowania, które umożliwiają zmniejszenie intensywności powikłań. Bardzo ważne jest również podejmowanie ruchu, początkowo umiarkowanego oraz dostosowanego długością do aktualnego stanu zdrowia.

Podjęcie specjalistycznej rehabilitacji wspomaga szybsze zażegnanie powikłań po COVID-19. Dzięki temu korzystanie z wiosennej i letniej aury może przebiegać w bardziej aktywny sposób. Warto zaznaczyć, że przed przystąpieniem do terapii należy odbyć konsultację z lekarzem, w celu weryfikacji nasilenia powikłań i ogólnego stanu zdrowia.

O nas

logo-white-footer

Zapraszamy do Kliniki Biomechaniki i Podologii ORTOSOVA. Dzięki najnowszej technologii, nowoczesnym metodom leczenia i pielęgnacji nasza doświadczona i wyspecjalizowana kadra zajmie się Państwa zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Aktualności

Scroll Up
Mini Cart 0

Twój koszyk jest pusty.