MAMO! TATO! MAM ZDROWE STÓPKI – ZESTAW ĆWICZEŃ
Załączone porady są odpowiednie dla dzieci, które właściwie się rozwijają i nie posiadają jakichkolwiek wad czy chorób, które byłyby przeciwwskazaniem do ich stosowania.
Wiek niemowlęcy.
Nie wykonujemy w tym czasie żadnych specjalnych ćwiczeń, ale stosujemy się do następujących zasad:
- Nie ograniczamy ruchomości nóżek i stópek niemowlaka
- Nie używamy przyciasnych śpioszków czy skarpetek
- Nie ubieramy niemowlakowi bucików
- Dotykajmy stóp maluszka, gilgotki czy całusy są tu jak najbardziej wskazane
- Nie stawiajmy dziecka na siłę jeśli samo nie będzie wykazywało takiej potrzeby
Pierwsze kroki.
Kiedy dziecko zaczyna już chodzić starajmy się, aby chodziło boso po różnych naturalnych powierzchniach jak trawa, piasek, błoto, kamienie, itp. Najlepiej jeśli dziecko może mieć kontakt z takim podłożem podczas spacerów, jeśli jednak posiadamy w tej kwestii jakiekolwiek niedogodności możemy użyć wszelkiego rodzaju mat, na których układając różne faktury powierzchni dostarczymy dziecku odpowiednich bodźców.
Dziecko w wieku przedszkolnym.
W tym wieku dziecko chętnie się bawi i idealnie rozumie polecenia. Możemy więc zaproponować mu różne ćwiczenia wzmacniające jego stopy w formie zabawy. Wprowadzając element rywalizacji, ćwiczenia wykonywane są na czas, a na zakończenie zawsze czeka nagroda. Jeżeli nasze dziecko jest jedynakiem idealnie możemy włączyć się do tej zabawy jako rodzice.
Oto kilka przykładów:
- Malowanie za pomocą stóp. Najładniejszy obrazek wygrywa.
- Zbieranie z podłoża za pomocą stóp ulubionych zdrowych słodkości naszej pociechy (oczywiście w papierkach). Wygrywa ten kto najszybciej zbierze wszystkie skarby.
- Taki duży! Dziecko wspinając się na palce wyciąga ręce do góry. Wygrywa ten kto dłużej wytrzyma w tej pozycji