CHOROBA ZWYRODNIENIOWA STAWU BIODROWEGO
Jest to choroba która powstaje w wyniku uszkodzenia elementów stawu biodrowego. Wcześniej uznawano ją za chorobę wieku starczego, jednak w wyniku zmiany nawyków i stylu życia problem ten dotyka również młodych ludzi.
Symptomy
Ból w okolicy pachwiny, w wielu przypadkach promieniuje również do kolana i pośladka. Często pojawia się rano, podczas wstawania z łózka. Nasila się podczas długich spacerów lub uprawiania aktywności. Następuje ograniczenie ruchomości w biodrze, najbardziej zauważalnie w kierunku wyprostu i rotacji wewnętrznej.
Geneza
W skutek nieprawidłowego działania sił na chrząstkę stawową dochodzi do jej uszkodzenia i zmienienia mechaniki stawu. Zwyrodnienia powstają w wyniku nadmiernego obciążania (sport na poziomie mocno zaawansowanym) lub nieprawidłowego eksploatowania stawu (słabe mięśnie, złe wzorce ruchu. Wpływ na występowanie zwyrodnień ma również otyłość, mała ilość ruchu ale również przebyte wypadki i kontuzje (biodra, stopy lub kolana). Czynnikiem ryzyka jest również obciążenie genetyczne.
Leczenie
Zachowawcze leczenie jest metodą która w większości przypadków, zwłaszcza we wczesnym stadium, daje świetne efekty. Polega ono na terapii manualnej oraz ćwiczeniach wzmacniających mięśnie które mają wpływ na działanie stawu biodrowego. W celach przeciwbólowych i wzmocnienia efektu przekrwienia dobre rezultaty uzyskujemy poprzez fizykoterapie (elektroterapia, laser).
W przypadku silnego zaawansowania choroby ortopedzi decydują się na operacje wymiany stawu biodrowego po której konieczna jest rehabilitacja.
Ćwiczenia
- Wzmacnianie mięśni pośladkowych oraz mięśni brzucha
- Ruchy zwiększające zakresy rotacji wewnętrznej i wyprostu
- Zwiększanie elastyczności mięśni znajdujących się z przodu uda (biodrowo-lędźwiowy i czworo-głowy)