Nagniotki czy modzele

8 października 2020
ORTO_BLOG_MODZELE.jpg

Z doświadczenia gabinetów podologicznych wynika, że wiele osób zgłasza się do specjalisty ze źle postawioną diagnozą (przez siebie samego bądź z pomocą dra google L) lub w zaawansowanym stadium dolegliwości.

ODCISK CZY MODZEL?… OTO JEST PYTANIE.

Pamiętajmy, że ważnym aspektem dbania o nasze stopy jest dbanie o nie każdego dnia w domu, co w żaden sposób nie wyklucza specjalistycznych konsultacji czy profesjonalnych badań stóp.

Dotyczy to również  jednych z bardziej popularnych i nieprzyjemnych dolegliwości stóp do jakich należą modzele i nagniotki. I choć najważniejsza jak zawsze jest profilaktyka i przestrzeganie zasad higieny, to w przypadku modzeli i odcisków konieczna może okazać się wizyta w profesjonalnym gabinecie podologicznym, a najlepiej w Klinice Biomechaniki i Podologii Ortosova gdzie doświadczeni specjaliści, po konsultacji pomogą nam wyeliminować nie tylko skutek jakim są modzele i nagniotki, ale przede wszystkim przyczynę ich powstawania. A tych przyczyn niestety może być cała lista:

 • Noszenie niewłaściwego obuwia, gdzie but zbyt ciasny powoduje nadmierny ucisk, zbyt luźny – otarcie, a ten ze zbyt cienką podeszwą, staje się przyczyną nadmiernego ucisku na podeszwę stopy
 • Zaburzenia chodu wywołane na przykład płaskostopiem czy innymi dolegliwościami jak ostroga piętowa (właściwa nazwa: zapalenie rozcięgna podeszwowego) oraz deformacje stóp i palców wpływające na niewłaściwe rozłożenie obciążenia stóp
 • Niewłaściwie wykonany pedicure (nadmierne ścieranie i ścinanie naskórka) czy zabieg usunięcia nagniotka czy odcisku (często wykonywany przez nas samych)
 • Nieleczone choroby, w tym: cukrzyca, neuropatia, choroby układu krążenia, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, reumatoidalne zapalenie stawów oraz otyłość.

Jeśli chodzi o modzele i nagniotki, zdecydowanie postawmy na profilaktykę w domu i ich leczenie u podologa. Bo choć na rynku jest wiele plastrów, kremów czy żeli, które mogą pomóc w ich usunięciu, pod warunkiem, że właściwie zdiagnozujemy problem i odpowiednio użyjemy wskazanych środków, to jednak specjalista w postaci podologa zapewni nam:

 • Bezpieczeństwo
 • Szybkość usunięcia problemu
 • Bezbolesność
 • Natychmiastową ulgę
 • Zalecenia – jak uniknąć problemu w przyszłości, dzięki zdiagnozowaniu nieprawidłowego ustawienia stóp, wady czy zniekształcenia stóp oraz właściwego zaopatrzenia stóp na przykład w dynamiczne wkładki ortopedyczne dobrane indywidualnie do każdej potrzeby.

 • MODZELE
 • NAGNIOTKI
MODZELE

Modzele, czyli inaczej hiperkaratoza, czyli zjawisko nadmiernego, przyspieszonego namnażania komórek skóry, rogowacenia i gromadzenia naskórka. Powstaje w wyniku obumierania naskórka przesuszonej skóry stóp (ewentualnie link Pielęgnacja suchej skóry stóp) i wytwarzania się grubej warstwy rogowej w wyniku reakcji obronnej organizmu na nadmierny nacisk bądź tarcie. Zwykle w kolorze kremowo-żółtym z widocznymi liniami narośniętej skóry,o okrągłym bądź owalnym kształcie w rozmiarze ok. 2 cm. Modzel normalnie nie wywołuje bólu, chyba że nasze zaniedbanie doprowdzi do pęknięcia zrogowaciałego naskórka, dostania się bakterii i powstania stanu zapalnego do czego oczywiście nie powinniśmy nigdy dopuścić.

NAGNIOTKI

Nagniotki są zgrubieniem bardziej ograniczonym w swej formie niż modzel, posiadającym centralnie umiejscowiony tzw. korzeń (jądro, czop rogowy) w formie stożka, który ostrym wierzchołkiem wrasta w głąb skóry naciskając na zakończenia nerwowe. Odcisk powstaje na skutek skoncentrowanego, długotrwałego ucisku i powoduje dolegliwości bólowe, które czasami uniemożliwiają poruszanie się.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że nieleczone modzele czy nagniotki mogą powodować nawet zmianę wzorca naszego chodu. Dzieje się to w momencie, kiedy w wyniku bólu czy niewygody zmieniamy ustawienie stóp oszczędzając niejako miejsca dotknięte dolegliwością, nie zdając sobie przy tym sprawy, że taka niewłaściwa zmiana wzorca chodu powoduje zmiany postawy ciała i prowadzi do dolegliwości bólowych kolan, bioder i kręgosłupa.

Starajmy się więc zauważać nasze stopy na co dzień, dbać o nie, stosować domową profilaktykę, a w momencie pojawienia się problemu skonsultować się ze specjalistą od stóp w osobie podologa.

nagniotki i modzele

O nas

logo-white-footer

Zapraszamy do Kliniki Biomechaniki i Podologii ORTOSOVA. Dzięki najnowszej technologii, nowoczesnym metodom leczenia i pielęgnacji nasza doświadczona i wyspecjalizowana kadra zajmie się Państwa zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Aktualności

Scroll Up
Mini Cart 0

Twój koszyk jest pusty.