Skręcenie stawu skokowego

25 kwietnia 2021
skrecenie.jpg

Panująca aktualnie trudna sytuacja epidemiologiczna motywuje coraz więcej osób do skupienia się na dbaniu o swoje zdrowie. Niewątpliwie ważnym elementem tego procesu jest, obok odpowiedniej diety, aktywność fizyczna, która podejmowana jest jeszcze chętniej w okresie wiosennym.

Najoczywistszym wyborem uprawiania rekreacji i sportu w tym czasie, ze względu na czystość powietrza i bliskość natury, stają się łąki, lasy i parki. Jedynym mankamentem tych obszarów w kontekście aktywności fizycznej są nierówności terenu oraz liczne przeszkody znajdujące się na podłożu, które mogą przyczynić się do wypadków, których następstwem są często różnego rodzaju kontuzje.

Jednym z najczęstszych urazów powstających podczas biegania oraz maszerowania leśnymi duktami są skręcenia stawu skokowego. Obawa przed nimi nie powinna nas jednak powstrzymać przed podjęciem aktywności!  Aby im zapobiec warto pamiętać o wykonaniu dynamicznej rozgrzewki na równym podłożu przed  każdym wejściem na nierówne ścieżki. Pozwoli to przygotować nasze stawy i mięśnie do wzmożonej pracy.

Wystarczą nawet 2-3 minuty ćwiczeń, aby pobudzić mięśnie stabilizujące i zmniejszyć ryzyko urazu. Do rozgrzewki możemy zaliczyć tak proste czynności jak: wykroki, podskoki ze zmianą kierunku, krok odstawano-dostawny lub skoki na jednej nodze.

Co zrobić jeżeli doszło już do urazu? Ważne jest, aby zaprzestać aktywności i w miarę możliwości jak najszybciej zakończyć wysiłek. Najważniejszą czynnością po powrocie do domu jest kompresja skręconego stawu (Dynamiczne opaski kompresyjne OS1st – LINK). W tym celu najlepiej użyć opaski kompresyjnej lub bandaża elastycznego – owijając staw z dosyć dużym napięciem materiału. W celu zminimalizowania bólu można również schładzać bólową okolice i delikatnie poruszać stopą – wspomoże to zmniejszenie obrzęku.

Skręcony staw skokowy może zagoić się sam po długim czasie oszczędzania, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że nastąpi to w sposób nieodpowiedni. To z kolei może przyczynić się do bólu podczas obciążeń, nawracających obrzęków, ponownego urazu czy nawet trwałej niestabilności.

W związku z tym, odpowiedzialnym postępowaniem będzie udanie się do fizjoterapeuty w celu dokładnej oceny uszkodzenia i wprowadzenia niezbędnej rehabilitacji skupiającej się na działaniu przeciwbólowym oraz powrocie do pełnej sprawności.

O nas

logo-white-footer

Zapraszamy do Kliniki Biomechaniki i Podologii ORTOSOVA. Dzięki najnowszej technologii, nowoczesnym metodom leczenia i pielęgnacji nasza doświadczona i wyspecjalizowana kadra zajmie się Państwa zdrowiem i dobrym samopoczuciem.

Aktualności

Scroll Up
Mini Cart 0

Twój koszyk jest pusty.